Interjú – Illyés Dániel az angliai tanfolyamról mesél
Illyés Dániel az ESSE felnőtt csapatának vezetőedzője és a klub utánpótlás kapusedzője felvételt nyert az Angol Labdarúgó Szövetség (English FA) UEFA által certifikált kapusedzői „B” tanfolyamára.
Hogyan jelentkeztél és milyen volt a felvételi?
A felvételi egy online felületen történik a tanfolyam megkezdése előtt nagyjából egy évvel. Nagyon sok információt meg kell adni magunkról, mellékelve az önéletrajzunkat, eddigi eredményeinket és feltüntetve azt, hogy jelenleg mivel foglalkozunk. Természetesen mindez angol nyelven történik.
Rengeteg jelentkező van az Egyesült Királyságon kívülről is, a felvételi elbírálásában nagy szerepe volt a frissen szerzett „kitűnő” minősítésű „B” licence diplomának, a Magyar utánpótlás válogatottaknál betöltött kapusedzői pozíciómnak és természetesen Billy Stewart barátom ajánlásának is, aki évek óta az English FA kötelékében is dolgozik szakmai előadóként és oktatóként.
Mikor kezdődik a tanfolyam, milyen elvárásoknak kell megfelelni?
A kurzus 2016.június 6-án kezdődik egy hetes folyamatos kint tartózkodással az Angol Szövetség edzőképző központjában. Utána a tanultak szerint otthon kell folytatni a munkát és megtervezni egy több hónapos edzésciklust, az edzéseket videóval kell rögzíteni. Végül szóbeli és gyakorlati vizsgát is kell tenni.
Milyen lehetőségként könyveled el a sikeres felvételit, mit nyújthat ez a képzés?
Ez egy fantasztikus lehetőség számomra és évek óta dédelgetett álmom, előfeltétele volt az „normál” edzői „B” licences diploma. Európában összesen három ország rendelkezik UEFA által minősített kapusedzői tanfolyammal. Anglia az egyik, ezzel a végzettséggel Európa bármelyik országban el lehet helyezkedni akadémiai kapusedzőként. Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, hogy fiatal edzőként hazám utánpótlás válogatottjai mellett is dolgozhatok, szeretnék hosszabb távon az edzőképzés rendszerébe is bekerülni és külföldön megszerzett tapasztalatokat elsősorban a hazámban, akár itt Egerben kamatoztatni. Ilyen diplomája tudomásom szerint itthon senkinek sincs, de ez is csak egy újabb állomás az élethosszig tartó tanulásban, ez egy ilyen szakma.
Köszönjük az interjút, Dani! Az ESSE család minden tagjának nevében sok sikert kívánunk!